VÝBER ODRODY

odpovedal Ing. KOZÁK

EŠTE NIKDY SOM CESNAK NEPESTOVAL, AKÚ ODRODU ZVOLIŤ ?

Odporúčam vyskúšať viac odrôd (aspoň tri). Úspech je totiž ovplyvnený množstvom faktorov - geografickým umiestnením, nadmorskou výškou, zložením pôdy ... Tieto vlastnosti pôsobia ako celok, nie je preto možné povedať, že napr. Vo východných Čechách je úspech tej a tej odrody zaručený. V zdanlivo rovnakých podmienkach v rôznych oblastiach rastie cesnak veľmi dobre a inde veľmi zle. Za skúšku určite stojí najadaptabilnějšia odroda Lukan, ktorá vo väčšine lokalít podáva uspokojivý výnos. Ak by sa ani jej nedarilo, pravdepodobne na danom mieste neporastie ani žiadna iná odroda.

AKO DLHO JE MOŽNÉ UDRŽAŤ SI VLASTNÚ SADBU BEZ OBMIEŇANIA SADBY ?

Záleží na tom, ako sa Vám podarí vybrať si správnu sadbu a ako danej odrode bude dariť  vo Vašej oblasti. Sadbu je vhodné obmeniť, ak výnos alebo jej zdravotný stav nie je uspokojujúci. Môže to byť po 2, ale hoci i po 20 rokoch. Tzv. "Bezvirózní odrody" je väčšinou potreba obmeniť najneskôr o 5 rokov.

ČO ZNAMENÁ "BEZVIRÓZNA SADBA" ?

Cesnaky sú prirodzené virózne, pretože sa množia iba vegetatívne,takže vírusy sa prenášajú z rastliny na rastlinu. Proti vírusom nie je povolené používať žiadne chemické prípravky. "Bezvirózne" odrody sa ozdravujú laboratórne. Po laboratórnom ozdravení má daná odroda vyššie výnosy, oproti neozdravenej odrode. Časom postupne príde znovu k reinfekcii, takže  pri znížených výnosoch je potrebné sadbu obnoviť.

KTORÁ VAŠA ODRODA JE NAJLEPŠIA ?

Keby bola jedna odroda všeobecne najvhodnejšia, nerobili by sme ich pätnásť, ale len tú jedinú. Musíte si ujasniť, čo od pestované odrody očakávate. Aj tak odporúčam skúsiť najmenej tri a až po dvojročných skúsenostiach sa prípadne rozhodnúť pre jednu.