VLASTNOSTI ODRÔD

odpovedal Ing. KOZÁK

AKO SPOZNAŤ JEDNOTLIVÉ ODRODY CESNAKU ? 


Toto nedokážem popísať. Treba porovnať všetky známe znaky odrôd (farba obalových sukníc cibule, farba obalových sukníc strúčika, tvar cibule, tvar strúčika, počet strúčikov, usporiadanie strúčikov v cibuli, tuhosť sukníc, pevnosť cibuľa atď). S tridsaťročnými skúsenosťami je to jednoduchšie, ale tiež som si niekedy nie celkom istý. 


KTORÉ ODRODY SÚ VHODNÉ PRE OSOBY S CITLIVÝM ŽLČNÍKOM ?
KTORÁ ODRODA JE ZDRAVIU NAJVIAC PROSPEŠNÁ ?


Zákazníkom s citlivým žlčníkom môžeme ponúknuť naše odrody BJETIN a BLANIN. Ale, ktorá odroda je zdraviu najviac prospešná, to neviem. ČO JE TO ZA ODRODU, KTORÁ TVORÍ VEĽKÉ JEDNOSTRÚČKOVÉ CIBULE ? 


Jedná sa o cesnak vypestovaný z pacibuliek v oblastiach s malou alebo žiadnou zimou, napr. V Španielsku alebo v Číne. Ak si vysejete pacibuľky u nás, nedorastú do takej veľkosti, pretože budú mať krátku vegetečnú dobu. 


MAJÚ tzv. "RUSKÉ PALIČÁKY" NEJAKÉ SPOLOČNÉ VLASTNOSTI ?


Ruské cesnaky je súhrnný názov pre skupinu klonov, ktoré sa vyznačujú malým počtom veľkých strúčikov (zvyčajne 4 - 6) a pochádzajú z rôznych častí bývalého ZSSR. Ich nevýhodou je mierna, ale pre gurmánov nepríjemná pachuť. Preto my s nimi nepracujeme, hoci som ich kedysi mal cez 200 klonov. Považoval za dosť odolné proti chorobám, dnes už viem, že to tak nie je. České registrované odrody vychádzajúce z českých krajových odrôd sú v chuti ušľachtilejšie. Ako alternatívu týchto odrôd Vám môžeme ponúknu český JOVAN alebo HAVRAN, ktoré tiež tvoria malý počet strúčikov dorastajúcich veľkých rozmerov. MAJÚ FRANCÚZSKE ODRODY ROVNAKÚ CHUŤ AKO ČESKÉ ? 


Francúzi majú v Európe (možno aj na svete) najviac registrovaných odrôd. Niektoré sú chutné, ale nie všetky. V roku (2011) bolo do ochutnávky cesnaku na „Cesnakovom festivale“ v Buchloviciach zaradených väčšie množstvo francúzskych odrôd, jednoznačne návštevníci hodnotili ako chutnejšie české odrody. Nešlo o žiadnu súťaž anonymných vzoriek, ale o možnosť zoznámiť návštevníkov s rôznou chuťou cesnaku. Najlepšie bol hodnotený nepaličiak ANTON. 


KTORÁ ODRODA JE NAJOSTREJŠIA ?

Rozdiely v ostrosti sú malé, mnohými ľuďmi sotva postrehnuteľné. K najostreším odrodám patria SLAVIN, JOVAN, HAVRAN a najmiernejší je BLANIN. Ostrosť cesnaku veľa závisí na stanovisku. Preto na „Festivale cesnaku“ v Buchloviciach dávame na ochutnávku všetky odrody vypestované na jednom mieste. 


MÁ LEPŠIU SKLADOVATEĽNOSŤ PALIČIAK ALEBO NEPALIČIAK ? 


Všeobecne možno povedať, najlepšiu skladovateľnosť majú nepaličiaky, zvlášť odroda BENÁTČAN. Z paličiakov majú najdlhšiu skladovateľnosť odrody MIRKA a JOVAN. 


PREČO MAJÚ VEĽKOSTRÚČIKOVÉ ODRODY LEN 4 STRÚČIKY V CIBULI ?

Prečo sa to stáva pri veľkostrúčikových odrodách cesnaku to skutočne neviem. Robia to všetky veľkstrúčikové odrody vrátane tzv. ruských paličiakov. Týmto problémom som sa zaoberal niekoľko rokov pričom jedným z cieľov bolo získať odrodu, ktorá bude mať stabilne 6 - 8 strúčikov. Ale nepodarilo sa.Jeden rok boli cibule v poriadku a druhý rok boli 4 strúčikové. Alebo na jednom poli dobré a na druhom 4 strúčikové.