MORENIE

odpovedal Ing. KOZÁK

JE ČESKÝ SADBOVÝ CESNAK MORENÝ ?

Nami dodávaný český sadbový cesnak je nemorený. Český sadbový cesnak nie je ani v sklade chemicky ošetrený, čo znamená, že nespotrebovaný sadbový cesnak sa môže priamo skonzumovať alebo použiť v kuchyni.

KEDY MORIŤ CESNAK UŽ V AUGUSTE ALEBO AŽ PRED VÝSADBOU ?

Najväčšie škody na cesnaku po zbere spôsobuje vlnovník cesnakový, ktorý sa ľahko šíri vzduchom. Odporúčam sadbový cesnak rozdeliť na strúčiky a namoriť už v auguste (resp. hneď po doručení sadby), teda v dobe hlbokej dormancie (t.j. stav vegetačného pokoja, ktorý je v rastline geneticky zafixovaný). Do doby výsadby ho skladujte na suchom vzdušnom mieste pri bežnej vonkajšej teplote. Namorený cesnak je treba skladovať v malej vrstve, pretože medzi rozdelenými strúčikmi vzduch prúdi pomaly. Pred výsadbou namočte cesnak na 1 - 2 hodiny do vody. Strúčiky vysaďte hneď po osušení. Druhý termín je krátko (max.24 hodín) pred výsadbou.

PREČO SA PRI VÝSADBE MUSÍ CESNAK HNEĎ PO MORENÍ SULKOU ZASADIŤ
 DO 24 HODÍN, KEĎ PO MORENÍ V AUGUSTE A SEPTEMBRI SA  DO ZEME NEDÁVA ?

Skorší termín v morení Sulke je v čase plnej dormancie (prirodzeného vegetačného pokoja). V tomto čase cesnak neprebudíte. Ak ho namoríme teraz pred výsadbou bude mať snahu rásť, ale keď ho hneď nevysadíte "pomýlite ho".
Dalo by sa to prirovnať k bežeckým pretekom. Keď  zaznie  výstrel k štartu v čase, keď tam pretekári nie sú, tak sa nič nedeje (to je morenie v čase plnej dormancie) . Keď tam už pretekári sú, tak vyrazia dopredu, ale sú nútení sa vrátiť (pretože ešte nesadíme) a musia štartovať znovu, stratili však zbytočným štartom časť energiu.

MORÍ SA CESNAK NAJPRV V SULKE A POTOM EŠTE VO  VODE ?

Ak sa v Sulke morí tesne pred výsadbou, nie je ďalšie máčanie vo vode žiadúce. Ak sa v nej však moril už v septembri, namočia sa strúčiky tesne pred výsadbou do vody. To urýchli zakorenenie a tak sa tiež aktivujú ochranné látky v strúčiku, takže je schopný sa proti napadnutiu chorobami brániť. 

PÔSOBÍ SULKA PROTI VLNOVNÍKOVI CESNAKOVÉMU ?

Sulka pôsobí veľmi dobre proti vlnovníkovi cesnakovému (Aceria tulipae) vrátane jeho vajíčok. Pretože vlnovník je hlavne škodcom v sklade, odporúčame morenie v Sulke už v auguste alebo septembri. Na tohto roztoča spoľahlivo stačí doba morenia 2 hodiny. 

NA ETIKETE SULKY JE DOPORUČENÉ CESNAK MORIŤ 6 - 12 HODÍN, VY UVÁDZATE LEN 3 HODINY. PREČO ?

Myslím si, že mám s cesnakom a o cesnaku viac skúseností a vedomostí ako producent Sulky. Preto viem, čo odporúčam. Morenie 6 - 12 hodín sa odporúčalo pri použití Sulky proti háďatku zhubnému. Na neho Sulka ani po tejto dobe významne nepôsobí, ale na strúčiky už pôsobí toxicky. My Sulku odporúčame ako najlepší prostriedok proti roztočovi vlnovníkovi cesnakovému. Na neho sú 3 hodiny až príliš.

MÔŽEM CESNAK MORIŤ V SULKE, KEĎ MAJÚ STRÚČIKY UŽ ZELENÉ KLÍČKY ?

Moriť môžete. Ale maximálne 2 hodiny.

AKO VYUŽIŤ ROZTOK SULKY V KTOROM SME CESNAK MORILI ?

Po ďalšom zriedení roztokom zalejte vysadené strúčiky. 

AKÉ MNOŽSTVO MORIDLA POTREBUJEME NA JEDEN KILOGRAM SADBY ?

Na morenie 1 kg sadby potrebujeme asi 1 liter pripraveného moridla. Je lepšie moriť vždy v novom nepoužitom moridle.

MÔŽEME MORIŤ VIAC ODRÔD NARAZ ?

Dá sa moriť viac odrôd naraz. Odrody dáme do malých rašlových vriec s označením jednotlivých odrôd (namiesto rašlových vriec sa dajú použiť dámske silónové podkolienky). Moridlo sa dostane všade. Dobre sa s tým manipuluje a ľahko to odtečie.

JE MOŽNÉ CESNAK MORIŤ V HYPERMANGÁNE ?

Hypermangánu je dezinfekčný prostriedok a jeho použitím určite nič nepokazíte. Viem, že ho používa viac ľudí. Nikto však neurobil riadny pokus, aby sa preukázalo, či namočení v obyčajnej vode nemá rovnakú účinnosť.

TREBA MORIŤ AJ SADBU Z VLASTNEJ ÚRODY ?

Morenie je určitá istota. Ak používate vlastnu sadbu a ste spokojný aj bez morenia, potom nemusí byť dôvod zabehnutú technológiu meniť.

MOŽEM CESNAK NAMORENÝ V SULKE SPOTREBOVAŤ V KUCHYNI ?

Nie, namorený cesnak určite do kuchyne nepatrí.