KVETNE STVOLY - PACIBUĽKY

odpovedal Ing. KOZÁK

MÁ NESKORÉ ODSTRÁNENIE KVETNÝCH STVOLOV VPLYV NA VÝNOS A SKLADOVATEĽNOSŤ ?


Na výnos to má vplyv mierny až úplne zásadný, záleží na odrode. Neskoré odhlávkovanie môže mať tiež za následok zaburinenie pozemku cesnakom z vyvinutých pacibulek. Na skladovateľnosť to vplyv nemá.JE LEPŠIE KVETNÉ STVOLY VYLOMIŤ, ALEBO VYŤAHOVAŤ Z RASTLÍN ? 


Najlepšie je vylamovanie medzi dvoma prstami. Vyťahovanie veľmi neodporúčam, niekedy sa vytiahne celá rastlina, niekedy rastliny poliehajú, v daždivom počasí zateká voda až do cibule a znehodnocuje ju. 


MÔŽU SA ODRODY CESNAKU SVOJVOĽNE KRÍŽIŤ NECHCENÝM   OPELENÍM ?

Princípy, ktorými je možné v našich zemepisných podmienkach cesnak množiť, teda sadením strúčikov či pacibulek, spadajú do vegetatívneho rozmnožovania. Ku kríženiu teda dôjsť nemôže.

ODHLÁVKOVANIE PALIČIAKU

ČO SÚ PACIBUĽKY ?

Pacibuľky sú drobné útvary medzi kvetmi v kvete paličiaka. Podľa typu v jednom kvete ich môže byť približne 10 až 600. Dajú sa využiť k vegetatívnemu (nepohlavnému) množeniu. Cesnak kuchynský semená netvorí, jeho kvety sú sterilné.Nemusíte mať obavy, ak by ste paličiaky neodhlávkovali, že by sa odrody skrížili.

KEDY TREBA POZBIERAŤ PACIBUĽKY PRE VÝSEV ?


Zberajú sa v čase zrelosti cibule a sušia sa ako celá rastlina alebo sa kvetenstvo pri zbere oddelí a suší samostatne. Do výsevu sa uskladní na suchom vetranom mieste. Ak sa vysieva na jar, premrznutie pacibulkám v sklade nevadí. KEDY A AKO SA PACIBUĽKY VYSIEVAJÚ ?


Pacibuľky sa vysievajú na jar aj na jeseň. Niektoré odrody (väčšinou tie, ktoré vytvárajú veľké pacibuľky), vytvárajú pri jesennom výseve cibule (hlavičky) delené na jednotlivé strúčiky (dorastajú však do malých veľkostí), pri jarnom výseve je prevaha cibuľou okrúhlych, nedelených stúčikov. Morfologicky je pacibuľka aj strúčik premenený puk, preto aj ich výsadba by mala byť v rovnakom termíne. 
Pacibuľky sa vysádza asi 3 cm od seba aj 3 cm hlboko. Nie je potreba dávať ich na iné miesto ako ostatný cesnak. 


PESTOVANIE CESNAKU Z PACIBULIEK

Aby sme získali pacibuľky necháme neodhlávkovaný cesnak v pôde až do chvíle, keď z kvetného stvolu pacibuľky začnú vypadávať.Veľké pacibuľky tvorí napríklad odroda BLANIN do 10 ks v kvetnom stvole, veľa malých pacibuliek tvorí napríklad odroda SLAVIN, VEKAN. Výsevom pacibuliek docielime ozdravenie sadby. Pacibuľkami sa neprenášajú choroby z pôdy (Fusarium, Sclerotium, Embellisia,Botryotinia, Penicillium), ale môže sa preniesť háďatko zhubné. Preto je porast z pacibuliek napohľad zelenší, zdravši ako porast zo strúčikov. Pacibuľky skladujeme ako cesnak dopestovaný zo strúčikov. Podľa p. Jaroslava Čecha z Ivančíc získate viac nedelených cibúľ, ak pacibuľky skladujete v suchom prostredí pri teplote cca 20 OC. Pacibuľky môžeme vysádzať na jeseň i na jar. Pri jesennej výsadbe sa môže stať, že niektoré pacibuľky v prípade silných mrazov vymrznú. Z jesennej výsadby nám narastie zmes delených  i nedelených cibuliek(guľôčky). Kým z jarnej výsadby nám narastú nedelené cibuľky, delené cibuľky sa objavia výnimočne. S jarnou výsadbou začíname hneď ako sa pôda rozmrazí (ostrejšou špičkou dolu). Spon pri výsadbe je polovičný ako pri výsadbe zo strúčikov.Porast z pacibuliek vyžaduje väčšiu starostlivosť na odburiňovanie, závlahu a prevzdušňovanie pôdy. Keď vňať žltne, ale ešte nie je celkom suchá začíname zo zberom. Pri neskoršom zbere sa drobné cibuľky ťažšie hľadajú. Sušíme v debničkách, po vysušení odstránime suchú vňať a korene. Cibuľky použijeme pre ďalšiu výsadbu.

AKO VYPESTOVAŤ JEDNOSTRÚČKOVÝ CESNAK ?

Jednostrúčkový cesnak vyrastá po výseve pacibuľky. Tie vysejte skoro na jar do hĺbky asi 3 cm. Z jesenného výsevu sa väčšinou pacibuľka rozdelí na strúčiky. V našich podmienkach však jednostrúčkové cesnaky nedorastajú do takých rozmerov, aké môžete vidieť v niektorých obchodoch. Pretože u nás má krátke vegetačné obdobie a nie sú u nás také zimy ako v Španielku a v Číne.