ČISTENIE, SKLADOVANIE

odpovedal Ing. KOZÁK

AKO NAJLEPŠIE ČISTIŤ CESNAK A NEPRÍSŤ ÚPLNE O NECHTY ?

Je potrebné, aby bol cesnak úplne suchý až vysušený. Použite kus molitanu, a čo nejde dole, to tam jednoducho nechajte.

KDE BY MAL BYŤ CESNAK SKLADOVANÝ ?

Skladovanie cesnaku býva dosť problematické. Nezáleží len na odrode, ale i na priebehu predošlej vegetácie, sušení po zbere a konkrétne skladovacie podmienky. Aj v zdanlivo rovnakých podmienkach nebýva úspech skladovania rovnaký.
Niektoré poruchy nájdete v záložke CHOROBY

Miesto skladovania cesnaku by malo byť vzdušné - najlepšie v prievane. Škodí mu príliš vysoká teplota, priame slnečné žiarenie, naopak mu neublíži mierny mráz. 
Uskladnenie cesnaku pred konzumáciou je v súčasnosti veľkým problémom.
Vlnovníkovi cesnakovému vyhovuje izbová teplota a sucho. V teple sa vlnovník cesnakový rýchle  rozmnožuje a spôsobuje vysychanie strúčikov.
Najlepšie uskladnenie je vo vzdušnej miestnosti okolo nula, pokiaľ možno pri čo najnižšej vlhkosti. Neskladujte cesnak v chladničke.

Cesnaku vyhovuje chladné a suché miesto. Zavesený v kuchyni síce vyzerá pekne ale dlho nevydrží, pretože mu vadí kuchynská vlhkosť, ktorá vzniká pri varení.

KTORÉ ODRODY SÚ LEPŠIE SKLADOVATEĽNÉ ?

Je pravda, že neskoré odrody JAPO II a BENÁTČAN vydržia najdlhšie, ale je to skupina úzkolistých (jarných) nepaličiakov. Širokolisté (jesenné) nepaličiaky (ANTON, LUKAN, ZÁHORSKÝ II) sú skoršie než väčšina paličiakov, ich skladovateľnosť je však lepšia ako u paličiakov. Z paličiakov je najskoršia odroda BJETIN, jeho skladovateľnosť je však v skupine paličiakov nadpriemerná. Je zaujímavé, že nie každý rok je poradie odrôd v skladovatedľnosti rovnaké. Ale prečo to tak je, to nevieme.