Hlavičkový cesnak

Je najbežnejší druh cesnaku. Má väčšie a oddelenejšie strúčiky, ktoré sú väčšie a oddelenejšie ako u divokého cesnaku. Má miernejšiu chuť ako divoký cesnak a je najčastejšie používaný v kuchyni.

Divoký cesnak

Je známy aj ako ramson. Rastie vo voľnej prírode v Európe a Ázii a má úzke listy a silnú chuť. Divoký cesnak má vysokú koncentráciu vitamínov a minerálov a je často používaný v tradičnej medicíne.

Pažitka

Je veľmi podobná cesnaku a má silnú chuť a vôňu. Má jemnejšiu chuť ako cesnak a často sa používa ako náhrada cesnaku v receptoch.

Sladký cesnak:

e známy aj ako fialový cesnak a má jemnejšiu chuť ako ostatné druhy cesnaku. Má fialovú alebo ružovú farbu a je často používaný v salátových dresingoch.

Čínsky cesnak

Je známy aj ako čínska pažitka a má veľmi jemnú chuť. Má dlhé a úzke listy a často sa používa v ázijskej kuchyni.

Slzničkový cesnak

Má jemnú chuť a silnú vôňu. Je známy aj ako španielsky cesnak a používa sa v mediteránskej kuchyni.

Elephant garlic

Tento druh cesnaku sa líši od ostatných tým, že má veľké strúčiky a veľké biele hlavy. Má miernejšiu chuť ako ostatné druhy cesnaku a používa sa v kuchyni ako cesnak, ale jeho veľká veľkosť ho robí ideálnym na grilovanie alebo pečenie.

Toto sú len niektoré z druhov cesnaku, ktoré sa najčastejšie používajú v kuchyni a v tradičnej medicíne. Každý druh cesnaku má svoje vlastné chuťové vlastnosti a liečivé účinky, a preto je dobré experimentovať a používať rôzne druhy cesnaku pri príprave jedál.